Osudy rodin a jedné cukrárny

Začátek cukrárny v domě 58/I na Klicperově nám. v Chlumci nad Cidlinou se datuje v roce 1897, kdy dům  zakoupili cukrář Líbal se svoji manželkou. Koupí domu se zadlužil u živnostenské banky ve Vysokém Mýtě. V roce 1912 se dostává do finančního problému, dům kupují Marie a Antonín Fibigerovi, kteří již v domě provozovali kloboučnictví.

Líbalova cukrárna pokračovala v domě 58/I jako nájemci. V roce 1932 v době krize převzali cukrárnu Marie a Josef Daškovi a spolu s 2 zaměstnanci překonali 2 světovou válku. Při znárodňování v roce 1953 přišli Daškovi o veškeré vybavení krámu i pekárny, ale mohli zůstat jako zaměstnanci cukrárny pod hlavičkou Pramen Jičín do roku 1957. Cukrárna dál pokračovala pod Pramenem, výrobna byla zrušena a cukroví bylo dováženo.

Majitel domu Ant. Fibigr v roce 1954 převedl dům na své vnuky Antonín a Jana Fibigrovi, ale i oni museli v r. 1959 dům darovat státu.

Po přelomovém r. 1989 předchozím majitelům byl dům v restituci vrácen, tj. r. 1990, cukrárna v režii Pramenu pokračovala do r. 1992, kdy bratry Fibigrovi oslovil pan Josef Dašek, syn předchozích majitelů cukrárny po otci též vyučený cukrář spolu se svoji sestrou Marii a bratrem Mirkem o obnovení rodinné tradice Daškovy cukrárny. Majitelé domu 58 návrh uvítali a do cukrárny se vrátila rodina Daškových.

Podoba oproti minulé cukrárně se podstatně změnila, narostla nabídka cukrářského sortimentu, pekárna znásobila výr. prostory. V rodinné tradici pokračuje i dcera paní Marie Daškové – Martina, též vyučená cukrářka.